Feléledt a magyarellenesség Szlovákiában: az ellenzék azonnal megtalálta a célpontját
Sokaknak szúrhatja a szemét a jó magyar–szlovák kapcsolat.
Hatékonyabb gyógyszerek fejlesztését segíti a magyar HUN-REN és japán kutatók közös fejlesztése, melyet egy rangos szaklap is címlapjára tűzött.
A nyitókép illsuztráció. Fotó: TEK IMAGE / SCIENCE PHOTO LIBRARY / ABO / SCIENCE PHOTO LIBRARY VIA AFP
Az új, jelátvitel-szelektív gyógyszerekről szól magyar és japán kutatók legújabb felfedezése, melyet a rangos Science Signaling tudományos folyóirat a címlaptémájának választott. A kutatók elsődleges célja ezzel a felfedezéssel, hogy
az ezekből készített újfajta mechanizmusú gyógyszerek célzottabban hassanak, ezzel pedig szélesebb körben is felhasználhatók legyenek.
A jelátvitel-szelektív gyógyszerek fejlesztése a gyógyszerkutatások fontos új iránya, mivel az ilyen hatóanyagok segítségével lehetőség nyílik arra, hogy a receptorokról kiinduló számos jelátviteli útvonal közül csak a terápiás szempontból előnyösöket befolyásolják a gyógyszerek – hangsúlyozza a HUN-REN közleménye. Ez azt is jelenti, hogy a mellékhatások hátterében álló mechanizmusokra ezek a szerek egyáltalán nem, vagy a korábbiakhoz képest csak jóval kevésbé hatnak.
A HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont (HUN-REN TTK) kutatói, Tóth András, Szalai Bence és munkatársai kimutatták, hogy a receptor endocitózis folyamatának központi szabályozó szerepe van a jelátvitel-szelektív hatások kialakulásában, illetve annak térbeli és időbeli szerveződésében.
A fájdalomcsillapításban, valamint a cukorbetegség és a szívelégtelenség terápiájában használható szerek fejlesztésében
már biztató eredményeket értek el a kutatók a jelátvitel-szelektív molekulák alkalmazásával,
ám a széles körű gyógyászati felhasználáshoz elengedhetetlen annak megértése, hogy a jelátvitel-szelektív sejtélettani válaszok hogyan alakulnak ki.
***